Лубенська спеціалізована школа № 6

 
Ласкаво просимо на офіційний сайт | Welcome to the official site

Оголошення

Наказом №11-У

від 30.06.2020

зараховано 106 учнів

до 1 класу.

 

 

Головна arrow Новини arrow 11.10.2012 До Дня народження Пилипа Орлика
11.10.2012 До Дня народження Пилипа Орлика Надрукувати Надіслати електронною поштою

На час тижня історії припав День народження  політичного й військового державного діяча минулого Пилипа Орлика, відомого укладача першої у світі Конституції. 

Учні прослухали радіогазету, присвячену цій події. Ось деяка інформація, яку донесли до наших школярів Миколаєнко Олена та Гребельник Олена (9-А).

Image

Народився Пилип Орлик 11 жовтня 1672 р. в селі Касуті під Вільнюсом від шлюбу католика Сте­пана Орлика з православною Іриною Малаховською. Рано втра­тив батька, і його вихованням у православному дусі займа­лася мати. З 1700 р., після закінчення Києво-Могилянської ака­демії, де він вивчав філософію, Орлик служить у гетьманській канцелярії. 


1707 року Орлик стає генеральним писарем Війська Запорозького, одним з найближчих помічників Івана Мазепи.

Під час подій 1708—1709 років і поразки шведсько-українських військ під Полтавою Орлик залишився на боці Мазепи і разом з ним відступив на територію Туреччини, в Бендери. Після смерті Мазепи, коли постало питання про вибір нового гетьмана на противагу Іванові Скоропадському, поставленому на Україні Петром I, вибір упав на П.Орлика, якого обрали гетьманом 5 квітня 1710 року. У день виборів було проголошено «Пакти і Конституцію прав і вольностей Війська Запорозького».


Перебуваючи до кінця життя в еміграції, Пилип Орлик уклав союзні договори зі Швецією (1710), кримським ханом (1711, 1712), вступав у переговори з Туреччиною, намагаючись схилити ці країни до війни з Московською державою з метою визволення України. 1711 року разом з кошовим Костем Гордієнком здійснив військовий похід запорожців та союзних татарських військ на Правобережну Україну, здобув Білу Церкву, дійшов до Фастова, але через зраду татар відступив до Бендер. Влітку 1711 року турки, татари разом з польсько-українським військом завдали поразки російській армії над Прутом. З 1714 року, після того, як Орликові не вдалося реалізувати свої плани визволення України, він переїжджає до Швеції, у 1720 році — до Австрії, пізніше — до Чехії. З 1722 по 1734 рік живе у Греції в місті Салоніки. 1740 року почалася війна між Туреччиною і Росією, на яку Пилип Орлик покладає надії. Але після укладення між обома країнами Білогородського миру його надії не справдилися. Помер Пилип Орлик 24 травня 1742 року в Яссах у Молдавії.

 

«Пакти і Конституція прав і вольностей Війська Запорозького»,

або так звана «Конституція Пилипа Орлика», яку було проголошено у день його виборів гетьманом 5 квітня 1710 року, є унікальним документом, який дослідники небезпідставно називають однією з перших у світі демократичних конституцій.

Головна ідея її — повна незалежність України від Польщі та Росії, причому кордони з Польщею визначалися по річку Случ, як за Богдана Хмельницького. Крім визначення території української держави, цей документ визначав права усіх верств населення України, незалежне становище Запорозької Січі від Польщі та Росії.


Конституцію України одразу по її прийняттю визнали уряди Швеції і Туреччини. Вона й сьогодні вражає своєю актуальністю й високим правовим рівнем. Вчені й політики нині не без підстав вважають, що, втіливши ідеї її натхненника, гетьмана Івана Мазепи, вона як державний акт республіканського спрямування на 80 років випередила ідеї Французької революції.


 

 

Авторизація


Забули пароль?
Ще не зареєстровані? Реєстрація

Погода


[+]
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • blue color
  • green color