Лубенська спеціалізована школа № 6

 
Ласкаво просимо на офіційний сайт | Welcome to the official site

Оголошення

Мікрорайон нашої школи:

 

вул. Вишневецьких

вул.Першотравнева

вул.Монастирська

вул.Ботанічна

вул.Свобода

вул.Щелканова

вул.П.Лубенського

вул.Грушевського

вул.Кузні 

 

 

Головна arrow Шкільна книга рекордів arrow Наукове товариство "ДивоСвіт" arrow Нема цвіту цвітнішого, ніж маківка.../ Деркач Діана
Нема цвіту цвітнішого, ніж маківка.../ Деркач Діана Надрукувати Надіслати електронною поштою
«Нема цвіту цвітнішого, ніж маківка, нема роду ріднішого, ніж матінка»,–  так із давніх-давен говорять у нашому краї. Та й узагалі, ця квітка своєю красою в усі часи зачаровувала українців. А чи могло бути інакше?!
Image 
Україна має свою самобутню, неповторну культуру. У ній велике місце займають фольклор і народні звичаї, які додають їй особливої чарівності та колориту. З незапам'ятних часів у наших предків було трепетне ставлення до власних традицій. Навіть після прийняття християнства українці зберегли багато своїх народних старовинних обрядів, об'єднавши їх із релігійними. І сьогодні, через сотні років, уже непросто виявити грань, де в українських звичаях закінчується язичницька культура, а де починається християнська. В усі часи ці культурні надбання сприяли існуванню нашої нації.
Українському народному мистецтву було притаманне використання певної символіки, яка нині, на жаль, несправедливо забута. Особливе місце в ній займали квіти. Одним із найбільш поширених та яскравих образів у народній культурі є мак. Обрядову символіку має і рослина в цілому, і її квітка, і зерна. Мак був багатогранним символом, який міг трактуватись по- різному в залежності від обставин. Він  символізував молодість та красу, надію та сподівання, а також швидкоплинність людського життя, смуток за померлою близькою людиною.
Image 
Традиційно в Україні не було жодної родини, де б не висівали цю давню та вельми шановану рослину. Її широко використовували в побуті для повсякденних і обрядових страв. Хоч і кажуть в народі, що "сім років мак не родив і голоду не робив", а все ж в українців до цієї рослини особлива повага. Її плоди використовували для приготування різноманітних страв. Чого лише варті славетні українські маківки з медом - найулюбленіша їжа дітвори й дорослих!
Люди прославляли красу макового цвіту в піснях, віршах та легендах. Важливу роль відігравав мак в обрядових дійствах. 
Є в нашого народу свято Маковія,  яке нині відзначається 14 серпня. Обрядовою їжею в цей день є шулики з маком. Щороку на Маковія кожна господиня вважала за непорушний обов'язок посвятити макові голівки в церкві. Маківка втілює безконечник, який не має ні кінця, ні початку, бо перелічити, а тим паче визбирати розсипаний мак практично неможливо. Тому й говорили: "Скільки зірок у небі, стільки маку в маківці".
Існує народна традиція на Святвечір збиратися в родинному колі, пригадати тих, хто далеко від домівки чи відійшов у світ вічний. З першою зіркою на небі на столі застеляють нову скатертину, запалюють свічку. Традиційно готують 12 пісних страв, серед яких обов’язково мають бути на кожному столі узвар і особливо кутя з маком та медом.
Image 
У Святвечір господарі густо сипали мак, освячений на Великдень або на Маковія, на порозі, а потім обсипали ним і весь дім, ідучи за сонцем, щоб захистити свою домівку від усього злого. Після цього  обходили з різдвяним хлібом, медом та маком двір і густо посипали ним  навколо корівника, «щоб відьми, його визбируючи, не могли приступити  до худоби». Маком сипали в хліву та навколо нього зі словами «Щоб злі духи не ходили, моїй худобі шкоди не робили». Після того як корова отелилася, з цими ж словами обсипали і корову, і теля. А в деяких регіонах корові, що отелилася, просвердлювали правий ріг, сипали в цей отвір освячений мак і забивали осиновим кілочком або ж просто прив’язували на ріг вузлик з ладаном і маком.
Яскравий та виразний образ маку є часто вживаним в декоративно-ужитковому мистецтві. А так як сама рослина має сильну оберегову дію, її зображення  використовують при оздобленні елементів народного одягу, предметів побуту та в декоративному живописі.
А яке ж ставлення до маку в наш час?! Через наркотичні властивості рослини її образ  заплямовано й спаплюжено.  І зараз ми вже майже забули вигляд цієї квітки. А так хотілося б, щоб полум’яно-червоні чи ніжно-білі пелюсточки  знову стали окрасою українського подвір’я та городу, а смачні пиріжки з маком - однією із невід’ємних страв національної кухні. А тому сьогодні є надзвичайно важливим відродження традицій наших предків та народної культури сприйняття цієї рослини. 
                                                                   Деркач Діана, учениця 10-А класу 
 

Авторизація


Забули пароль?
Ще не зареєстровані? Реєстрація

Погода


[+]
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • blue color
  • green color